Haberler - BigPara

Yabancı yatırımcı 180 milyon dolarlık alım yaptı

Yurt dışı yerleşiklerin DİBS portföyü 17 Kasım haftasında 79.2 milyon dolar, hisse portföyü 98.9 milyon dolar arttı.

Türkiye'nin büyüme tahminini düşürdü

Fitch Türkiye'nin 2018 büyüme tahminini yüzde 4.1'den yüzde 3.9'a düşürdü.

ECB’den 'parasal gevşeme' mesajı

ECB'nin ekim ayı toplantı tutanaklarında, "Parasal gevşemenin açık uçlu olması geniş destek aldı ancak birkaç üye tarih istedi" ifadeleri yer aldı.

Ağbal'dan 'vergi cenneti' iddialarına yanıt

Maliye Bakanı Ağbal, "Türkiye'nin AB'nin vergi cenneti listesine girmesi söz konusu olamaz; bunu gerektirecek hiçbir uygulama yok" dedi.

"Merkez Bankası, her an her şeyi yapabilir"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'na gerek olmadan her adımı atabileceğini belirterek, “TCMB'nin araç bağımsızlığı sonsuz, her an her şey olabilir” dedi.

"Wall Street, Türkiye hakkında yanılıyor"

Goldman Sachs, Türkiye`nin de arasında olduğu "Kırılgan Beşli" kavramının yanlış olduğunu belirtti.

Konut satışları hız kesti

Konut satışları ekim ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 oranında düşüş kaydederek 122 bin 882 rakamına geriledi.

Petrol 58 dolara yakın seyrediyor

Petrol, ABD'de ham petrol stoklarının azalarak OPEC iyimserliğine eklenmesiyle 58 dolara yakın seyrediyor

Albaraka Türk'e 101 milyon dolarlık sendikasyon

Albaraka Türk, 101 milyon dolarlık murabaha sendikasyon kredisi aldı.

Elmas: Gayrimenkul yatırımları artarak sürüyor

Türkiye Ekonomi Zirvesi'nde konuşan KONUTDER Başkanı Elmas, "Gayrimenkul yatırımları son 7-8 senedir, her bir sene bir sonrakinden artarak devam ediyor. Çok ciddi bir rekabet ortamı var" dedi.

İşte piyasaların gündemi!

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanakları sonrasında karışık bir seyir izlerken, bugün Avrupa`da açıklanacak veriler ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanakları takip edilecek.

İngiltere RBS'yi yeniden özelleştirecek

İngiltere, 2008 krizi sırasında kamulaştırdığı Royal Bank of Scotland'ı yeniden özelleştirecek. Özelleştirme için 5 yılda 15 milyar sterlinlik hisse satacak olan hükümet, bankayı kurtarmak için 45,5 milyar sterlin harcamıştı.

Şahenk, Fransız yat bakım şirketini aldı

Doğuş Grubu, Fransa’nın en hızlı büyüyen süper yat bakım tesisi Compositework’ün yüzde 75’ini satın aldı.

Başbakan: Yatırım planınızı değiştirmeyin

Ekonomi Zirvesinde piyasaya ve yatırımcılara mesaj veren Başbakan Yıldırım, "Uzun vadede felaket tellalığı yapanlar ters köşe olacak. Yatırımcılarımız, esnaflarımız, KOBİ'lerimiz herkes müsterih olsun, yatırım planlarını değiştirmesin. İleriye daima ileriye bakmaya devam etsin" dedi.

Bezine zam geliyor

24 Kasım tarihinden geçerli olmak üzere benzinde 8-10 kuruş fiyat artışı bekleniyor.

"Bitcoin 10 bin doları geçecek"

Saxo Bank stratejisti Kay Van-Petersen, Bitcoin'in fiyatının kısa sürede 10 bin doların üzerine çıkacağını öngördü. Deutsche Bank stratejisti Ulrich Stephan ise, yatırımcılardan Bitcoin'den uzak durmalarını istedi.

Dolar baş döndürdü

Fed beklentileri ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı'nın Merkez Bankası'nın gerekli görmesi halinde 14 Aralık'ı beklemeden faiz adımı atabileceği mesajı sonrası dolar/TL yönünü aşağı çevirdi.

Fed faiz artırımına işaret etti

Fed tutanakları, yetkililerin çoğunun kısa vadede faiz artırımının garanti olduğunu düşündüğünü, ancak enflasyon kousundaki bölünmenin sürdüğünü gösterdi.

Türkiye’de saatte 169 konuta ruhsat verildi

TÜİK’in, 2017 Ocak- Eylül dönemi yapı ruhsatı verilerine göre, ruhsat verilen daire sayısı geçen yıla göre yüzde 57 artarak 1 milyon 106 bin olarak açıklandı.

Ev alırken bu noktalara dikkat!

Konut alma sürecinde olan vatandaşların herhangi bir problemle karşılaşmamaları için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekiyor. İşte ev alırken dikkat edilecek 4 nokta..

Bunları yapmadan 'aracım kışa hazır' demeyin!

Bunları yapmadan 'aracım kışa hazır' demeyin!

Vestel’e 7 Felis ve 1 başarı ödülü

Bu yıl 12’ncisi düzenlenen Felis Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Pazarlama iletişimi alanında verilen en prestijli ödüllerden biri olan Felis 2017’de Vestel 7 Felis ve 1 başarı ödülü ile kendi kategorisinde en başarılı marka oldu.

65 Türk firması İtalya’da boy gösterdi

Endüstriyel mutfak sektörünün Avrupa’daki en büyük fuarı olan Host Milano’nun bu yıl 40.’sı düzenlendi. İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen Host Milano 2017, 24 Ekim’de sonlandı. Birçoğu İDDMİB üyesi olan toplam 65 Türk firması, İtalya’da en yeni ürünlerini ziyaretçilerin beğenisine sundu.

"Bu şirketler borsaya gelmesin"

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ, "Belli ölçeği yakalayamayan firmaların borsaya gelmesini istemiyoruz; Varlık Fonu yönetiminde Borsa İstanbul olarak Girişim Sermayesi Fonu'nu ayırdık, girişimcileri destekleyeceğiz" dedi.

Ünlü yatırımcıdan 2 kritik uyarı

Ünlü yatırımcı Rogers, yatırımcılara iki uyarıda bulundu. Rogers, bitcoinin tarih boyunca görmüş olduğu balonlardan farklı görünmediğini belirterek, "ABD hisselerine gelecek ciddi boyutlu satışların İsviçre frangı açısında felaket olarak nitelendirilebilecek sonuçları olacak" dedi.

Merkez'in döviz rezervi azaldı

17 Kasım ile biten haftada Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi 2.1 milyar dolar azaldı. Bu tarihte altın rezervi ise yeni zirvesine ulaştı.

Faizlerin nasıl düşeceğini açıkladı

TBB Başkanı Aydın, "Faizlerin düşmesi için bankalar operasyonel yükleri azaltmalı, bireysel anlamda da yüklerin doğru yönetilmesi gerek lazım" dedi.

Otomotivde ihracat rekoru!

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Sabuncu, otomotiv endüstrisinin 17 Kasım itibarıyla 24,8 milyar dolara çıkararak tüm zamanların rekorunu kırdığını açıkladı.

TÜSİAD Başkanı'ndan döviz yorumu

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, "AB ülkeleriyle, Amerika'yla yaşanan gerilimler, bir anlamda dış politika tutumumuz da gerçekten döviz hareketinin artmasını sağlayan nedenler oldu" diye konuştu.

HSBC'den yıl sonu Euro/TL tahmini

HSBC, yıl sonunda Euro/TL'nin 4,74 olacağı tahmininde bulundu.